Žákovské a studentské jízdné – ISIC

Navigace: Idsok.cz / Žákovské a studentské jízdné – ISIC

isicŽáci a studenti mohou jezdit vlaky, autobusy a tramvajemi v Olomouckém kraji na svůj mezinárodní průkaz ISIC. Tuto možnost v integrovaném dopravním systému Olomouckého kraje zavedl krajský koordinátor dopravy ve spolupráci se společností GTS Alive. ISIC je zkratkou mezinárodního průkazu studenta.

Olomoucký kraj se stal prvním regionem v České republice, který studentům cestování tímto způsobem zjednoduší. Průkaz ISIC je možné použít v osobních a spěšných vlacích, autobusech a městské hromadné dopravě. Studenti jím mohou nahradit papírový žákovský průkaz, který jim musela potvrzovat škola.

 

ISIC Check – návod k použití pro dopravce

Žákovské jízdné

Žáci a studenti mohou využívat nákup jízdenek v zónovém tarifu IDSOK nově od 1.9.2018 se slevou ve výši 75 %, která se týká těchto druhů jízdného:

 • Jednotlivé zlevněné jízdné
 • Časové zlevněné jízdné:
  • Týdenní (7 denní) zlevněné časové jízdné
  • Měsíční zlevněné časové jízdné
 • Městská hromadná doprava (mimo Olomouc):
  • Prostějov
  • Přerov
  • Hranice (uznávání, od 1.1.2019)
  • Šumperk
  • Zábřeh

Jak cestující bude prokazovat nárok na slevu?

ČASOVÉ ZLEVNĚNÉ JÍZDNÉ v příměstské dopravě i MHD

Děti do 6 let jezdí stále zdarma a nemusí mít žádný doklad.

Cestující od 6 do 15 let musí prokázat svůj věk platným průkazem IDSOK s vyznačenou kategorií „dítě do 15 let“, průkazem ISIC nebo průkazem DPMO (zóna 71 + 2).

Cestující od 15 do 18 let nárok na slevu 75 % musí prokázat platným žákovským průkazem s vyznačenou platností bez potvrzení školou nebo platným průkazem ISIC nebo průkazem DPMO (zóna 71 + 2).

Studenti od 18 do 26 let musí prokázat nárok na slevu 75 % platným žákovským průkazem s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození potvrzený školou (stejný, jako doposud) nebo platným průkazem ISIC nebo průkazem DPMO (zóna 71 + 2).

Cestující od 65 let v rámci IDSOK musí prokázat nárok na slevu 75 % platným průkazem IDSOK (s vyznačenou kategorií buď „občan starší 65 let“ nebo „občan starší 70 let“) nebo průkazem DPMO (zóna 71 + 2).

Kategorie „Děti do 6 let“  pro jednotlivé zlevněné jízdné nemusí mít žádný doklad.

Cestující ve věku od 6 do 15 let nebudou potřebovat k nákupu jednotlivé zlevněné jízdenky se slevou 75 % žádný doklad o věku (v MHD od 6 do 10 let).

Prokazování nároku na zlevněné jízdné IDSOK od 1. 9. 2018

 

Vzory průkazů

 Průkaz IDSOK
 Žákovský průkaz
 Průkaz ISIC

 

PRODEJ JÍZDENEK

Prodej jednotlivého jízdného se slevou 75 % z plného (obyčejného) jízdného bude zahájen od 1. 9. 2018 na všech odbavovacích zařízeních.

Dlouhodobé časové jízdenky se slevou 75 % z plného (obyčejného) jízdného budou prodávány na všech obvyklých prodejních místech v rámci IDSOK včetně e-shopu počínaje dnem 1. 9. 2018!

S ohledem na kapacitní možnosti na předprodejních místech bude možné vyřídit si slevové průkazy v průběhu celého měsíce září.

 

Další informace naleznete zde:

Tarif a ceníky IDSOK

SEZNAM PRODEJNÍCH MÍST

Prokazování nároku na zlevněné jízdné IDSOK od 1. 9. 2018